Siirry pääsisältöön

Seminaariaikataulu Kevat 2008

Ohje: Esitysosuus on 15 minuuttia, opponointi- ja keskusteluosuus yhteensä 5 min.

Huom: Tilaisuuden valvoja katkaisee osuuden heti sille varatun ajan täyttyessä.

Suoritus: Seminaarisuoritus sisältää esityksen ja opponoinnin lisäksi yleisönä toimimisen kaikkien esitysten aikana. Kukin arvioi vähintään kaksi esitystä erilliselle kaavakkeelle ja antaa tämän arvion esityksen jälkeen esiintyjälle.

Maanantai 5.5.2008 sali 1023-1024

Panu Harmo

09.15 - 09.35 Kotiautomaatio ja siihen valmistautuminen (Juuso Kinnunen, opponentti Juho Pentikäinen)

Mikko Heikkilä

09.35 - 09.55 Puheentunnistusjärjestelmien nykytila (Mikko Seppälä, opponentti Akseli Korhonen)

09.55 - 10.15 Ihmismäinen vuorovaikutus robotin ja ihmisen välillä (Akseli Korhonen, opponentti Mikko Seppälä)

10.15 - 10.25 TAUKO

Sami Terho

10.25 - 10.45 Ihmisen havaitseminen radiotaajuustutkalla (Petri Pyykkö, opponentti Markus Hartikainen)

Matti Öhman

10.45 - 11.05 Sulautettujen järjestelmien malliohjattu kehitys - kehitysprosessi ja sitä tukevat ohjelmistotyökalut (Markus Hartikainen, opponentti Petri Pyykkö)

11.05 - 11.45 LOUNASTAUKO

Mika Vainio

11.45 - 12.05 Liiketoimintaa kuluttajaroboteista (Juho Pentikäinen, opponentti Juuso Kinnunen)

12.05 - 12.25 Kommunikaatio ja yhteistoiminta robottiparvissa (Tuomas Ilola, Opponentti Lauri Hintsala)

12.25 - 12.45 Parviäly robotiikassa (Martti Riuttamäki, Opponentti Otso Palonen)

12.45 - 12.55 TAUKO

12.55 - 13.15 Robotiikka maavoimien sovelluksissa (Otso Palonen, opponentti Tuomas Ilola)

13.15 - 13.35 Robotit militäärisovelluksissa: ilma- ja merivoimat (Lauri Hintsala, opponentti Martti Riuttamäki)

Pekka Aarnio

13.35 - 13.55 Toimintaprosessien automatisointi ja prosessitietoiset järjestelmät (Eero Norri, opponentti Juho Cederström)

13.55 - 14.15 OPC Unified Architecture automaation tietoliikenteen yhtenäistäjänä (Juho Cederström, opponentti Eero Norri)

Tiistai 6.5.2008 sali 1023-1024

Janne Kalliola

09.15 - 09.35 Kirkkauden ja kontrastin vaikutus LCD-näyttöjen luettavuuteen (Jani Viitanen, opponentti Sakari Ratilainen)

09.35 - 09.55 Syötteet ja syndikointi (Sakari Ratilainen, opponentti Jani Viitanen)

09.55 - 10.15 Paikkatiedon mallintaminen ontologioilla (Kimmo Puputti, opponentti Juho Autio)

10.15 - 10.35 Semanttisen webin kyselykielet (Hannu Lyytikäinen, opponentti Kimmo Puputti)

10.35 - 10.45 TAUKO

10.45 - 11.05 Sääntöjärjestelmät ja semanttinen web (Juho Autio, opponentti Hannu Lyytikäinen)

Veikko Sariola

11.05 - 11.25 Mikroskooppisten kappaleiden itseorganisoituvuus (Teemu Pekkanen, opponentti Antti Toivonen)

11.25 - 12.05 LOUNASTAUKO

Jani Kaartinen

12.05 - 12.25 Malmin mineraalipitoisuuden mittaus (Petri Malkamäki, opponentti Eero Vesaoja)

12.25 - 12.45 Konenäkömenetelmät kaivosteollisuuden rikastusprosesseissa (Eero Vesaoja, opponentti Petri Malkamäki)

12.45 - 13.05 Solujen laskennan automatisointi konenäön avulla (Antti Toivonen, opponentti Kalle Torkkeli)

Mikael Pohjola

13.05 - 13.25 Estimointi ja säätö tietoliikennerajoitetuissa järjestelmissä (Kalle Torkkeli, opponentti Teemu Pekkanen)

13.25 - 13.35 TAUKO

Petri Hänninen

13.35 - 13.55 Kirurgiset robotit (Lasse Kankaanranta, opponentti Ossi Koivula)

13.55 - 14.15 Mini-invasiivisen kirurgian tekniikat ja laitteet (Ossi Koivula, opponentti Lasse Kankaanranta)

14.15 - 14.35 Biologiset anturit mobiilissa in-vivo diagnostiikassa (Petri Horttanainen, opponentti Johannes Saarinen)

14.35 - 14.55 Address-Event Representation -protokollan käyttö kamerasovelluksissa (Johannes Saarinen, opponentti Petri Horttanainen)