Siirry pääsisältöön

Opponoinnit Kevat 2008

Automaatiotekniikka

Panu Harmo

1. Kotiautomaatioon varautuminen (Varaus Juuso Kinnunen, opponentti Juho Pentikäinen)

Mikko Heikkilä

4. Puheentunnistusjärjestelmien nykytila (Varattu Mikko Seppälä, opponentti Akseli Korhonen)

5. Interaktio ihmisen ja robotin välillä (Varaus Akseli Korhonen, opponentti Mikko Seppälä)

Mika Vainio

6. Microsoft ja kaverit robotiikan ihmeellisessä maailmassa (Juho Pentikäinen, opponentti Juuso Kinnunen)

7. Parviäly robotiikassa (Varattu Tuomas Ilola ja Martti Riuttamäki, Ilolan opponentti Lauri Hintsala, Riuttamäen Otso Palonen)

8. Robotit militäärisovelluksissa (Varattu Otso Palonen ja Lauri Hintsala, Palosen opponentti Tuomas Ilola, Hintsalan Riuttamäki)

Sami Terho

10. Lyhyen kantaman radiotaajuustutkien käyttö liikkuvissa koneissa (Varattu Petri Pyykkö, opponentti Markus Hartikainen)

Autonomiset järjestelmät

Matti Öhman

3. Model Driven Development (MDD) of Embedded Systems – development process and supporting software tools / Sulautettujen järjestelmien malliohjattu suunnittelu – kehitysprosessi ja sitä tukevat ohjelmistotyökalut (Varattu Markus Hartikainen, opponentti Petri Pyykkö)

Systeemitekniikka

Petri Hänninen

1. AER (Address event representation) Kamerat (Varaus Johannes Saarinen, opponentti Petri Horttanainen)

2. Kirurgiset robotit (Varaus Lasse Kankaanranta, opponentti Ossi Koivula)

3. Säästävä kirurgia (Minimum invasive surgery) (Varaus Ossi Koivula, opponentti Lasse Kankaanranta)

4. Biologiset anturit mobiilissa in-vivo diagnostiikassa (Varaus Petri Horttanainen, opponentti Johannes Saarinen)

Veikko Sariola

5. Mikroskooppisten kappaleiden itseorganisoituvuus (Varaus Teemu Pekkanen, opponentti Antti Toivonen)

Jani Kaartinen

6. Louhitun kiviaineksen mineraalipitoisuuden mittausmenetelmät (Varattu Petri Malkamäki, opponentti Eero Vesaoja)

7. Konenäkömenetelmät kaivosteollisuudessa (Varattu Eero Vesaoja, opponentti Petri Malkamäki)

8. Solujen laskennan automatisointi (Varattu Antti Toivonen, opponentti Kalle Torkkeli)

Mikael Pohjola

1. Estimointi ja säätö tietoliikennerajoitetuissa järjestelmissä (Varaus Kalle Torkkeli, opponentti Teemu Pekkanen)

Automaation tietotekniikka

Pekka Aarnio

1. Toimintaprosessien automatisointi ja prosessitietoiset järjestelmät (Process aware systems) (Varaus Eero Norri, opponentti Juho Cederström)

3. Etämonitoroinnin tietomallit / OPC-UA (Juho Cederström, opponentti Eero Norri)

Viestintätekniikka

Janne Kalliola

3. Näyttöjen luettavuus (Varattu Jani Viitanen, opponentti Sakari Ratilainen)

7. Paikkaontologioiden käyttäminen semanttisessa webissä (Varaus Kimmo Puputti, opponentti Juho Autio)

9. Semanttisen webin kyselykielet (Varaus Hannu Lyytikäinen, opponentti Kimmo Puputti)

10. Sääntöjärjestelmät ja semanttinen web (varaus Juho Autio, opponentti Hannu Lyytikäinen)

14. Syötteet ja syndikointi (Varaus Sakari Ratilainen, opponentti Jani Viitanen)

Takaisin ylös